Google Trends 

 

"گوگل ترندز" یک سرویس عمومی ارائه شده توسط شرکت گوگل می باشد که براساس جستجوهایی که توسط موتور جستجوی گوگل انجام شده است نشان میدهد که کدام عبارات یا کلمات در کدام کشورهای دنیا وبرمبنای چه زبانی بیشتر جستجو شده است. بصورت پیش فرض برای هر کلمه یا عبارتی که در "گوگل ترندز" جستجو میکنید پاسخی در سه بخش دریافت خواهید کرد :
1- یک نمودار که محور افقی آن نمایانگر گذرزمان (از سال 2004 میلادی) می باشد و محور عمودی آن نشان میدهد که در کل دنیا این عبارت در فواصل زمانی مورد نظر نسبت به کل جستجوهای گوگل چندبار جستجو شده است.
2- جستجوهای مشابه با کلمه یا عبارتی که شما در نظر دارید.
3- نقشه جهان و نمایش میزان جستجو در کشورها و شهرهای مختلف. (دراین بخش شما می توانید میزان جستجو را در فواصل مختلف زمانی هم بر روی نقشه جهان مشاهده کنید.)

برای مثال با جستجوی کلمه "Iran" در "گوگل ترندز" مشاهده می شود که بیشترین جستجوی این کلمه در کشور ایران و بعد از آن در کشور افغانستان صورت گرفته است.

همچنین بطور کلی بیشترین جستجو در مورد کلمه "Iran" مربوط به زمان انتخابات ریاست جمهوری در سال 2009 میلادی بوده است.

تا سال 2012 کشور آمریکا یکی از کشورهایی بوده که کلمه "Iran" را جستجو کرده است ولی در سال 2013 این جستجوی این کلمه در آمریکا شدیدا کاهش یافته است.


"گوگل ترندز" همچنین به کاربران اجازه می دهد تا بین دو یا چند عبارت جستجوی مقایسه ای انجام دهد. علاوه برآن گوگل در این سرویس تاثیر اخبار مختلف را بر روی تغییر میزان جستجوی کلمات یا عبارات خاص نمایش می دهد.

در شکل زیر مقایسه بین دو عبارت "Google" و "Yahoo" نمایش داده شده است. در زمان های مختلف و براساس اخبار و اتفاقاتی رخ داده است، میزان جستجو در مورد این کلمات تغییر داشته است. اخبار و اتفاقاتی از قبیل "مشکلات گوگل و چین"، "اخراج 100 نفر از کارمندان یاهو"، "راه اندازی سرویس گوگل موزیک" و ...


Google Hot Trends ویژگی ای است که به "گوگل ترندز" اضافه شده است و در آن داغ ترین (در اینجا منظور سایت هایی است که جستجو در مورد آنها با سرعت بیشتری افزایش یافته) جستجو ها در یک ساعت گذشته در آمریکا (وبرخی کشورهای دیگر) را نمایش می دهد. این امکان برای این اضافه شده تا مطالبی را که بطور ناگهانی مورد اقبال عمومی قرار می گیرند مشخص نماید.

برای دسترسی به این سرویس گوگلی میتوانید از لینک زیر استفاده نمایید:

http://www.google.com/trends

 

 

16شهریور1392                                                                                               بازگشت به صفحه مقالات                                                                                     بازگشت به صفحه اصلی