انتخاب کلمه عبور مناسب

 

 

مردم فکر میکنند که هکرها همیشه از نرم افزارهای فوق العاده قدرمندی که دارای الگوریتم های پیچیده هستند استفاده میکنند تا به کلمه های عبور دیگران دسترسی پیدا کنند. ولی در حقیقت اکثرا کاربران با انتخاب کلمه های عبور ساده به هکرها این امکان را میدهند تا به سادگی کلمه ی عبور را حدس بزنند. پس بهترین راه برای کند کردن سرعت و در بسیاری موارد ازبین بردن امکان دسترسی به کلمه ی عبور شما توسط هکرهای معمولی، استفاده کردن از کلمه های عبوری است که حدس زدنشان مشکل باشد.

 

· تا جایی که میتوانید از کلمه های عبور طولانی تری استفاده کنید

کلمه ی عبور شما باید غیر قابل پیشبینی باشد و حتی گاهی به نظر بی معنی برسد. بهترین راه برای این کار استفاده از کلمه های عبوری است که خیلی طولانی باشند. اکثر وبسایت هایی که نیاز به کلمه ی عبور دارند یک مقدار حداکثری برای کلمه های عبور در اختیار کاربر قرار میدهند. سعی کنید از همه ی کاراکتر هایی که اجازه دارید استفاده کنید. حتی اگر تنظیمات وبسایت به شما اجازه میدهد ترجیحا از کلمات عبور بالای 20 کاراکتر استفاده کنید. هرچه کلمه ی عبور شما طولانی تر باشد، حدس زدن آن توسط هکر سخت تر و پیدا کردن آن توسط نرم افزارهایی که استفاده میکنند دشوارتر میشود.

اینکه حفظ کردن آن برایتان سخت است نشانه ی خوبی می باشد، این یعنی هکر هم نمیتواند آن را حدس بزند. کافیست آن را بصورت یک ایمیل برای خودتان ارسال کنید یا در یک فایل با نام "اسم گل ها" یا "اسم کتاب ها" به صورتی که فقط خودتان بتوانید کلمه ی عبور را از میان نوشته ها پیدا کنید ذخیره نمایید تا هرزمان که لازم بود آن را کپی کنید.

فقط حتما دقت کنید که کلیپ برد* را بعد از کپی/پیست کردن پاک کنید.

 

· از علامت های روی کیبورد استفاده کنید

علامت هایی مثل $، %، {} و یا & با نگه داشتن دکمه ی شیفت و فشردن کلیدهای خاصی روی کیبورد قابل دسترس هستند. بعضی از وبسایت ها به شما اجازه میدهند تا از این علامت ها در کلمه ی عبور خود استفاده کنید. در صورتی که اجازه استفاده از این نشانه ها را دارید حتما از آن ها استفاده کنید. این امنیت شماست، برای این زمان بگذارید.

 

· میتوانید از اسم وبسایت هم در پسورد خود استفاده کنید

اگر اکانت های مختلف روی سرویس های مختلف دارید، میتوانید از یک عبارت ثابت که در ابتدا یا انتهای نام وبسایت مورد نظر قراردارد به عنوان پسوورد خود استفاده کنید. برای مثال از عبارت "inpasswordegmailmane" برای اکانت جیمیل و از عبارت "inpasswordeyahoome" برای اکانت یاهو استفاده کنید.

 

· از حروف بزرگ و کوچک استفاده کنید

در مدرسه اینطور آموزش داده شده که a و A تفاوتی با هم ندارند و در شرایط خاص نوشتاری از حروف بزرگ یا کوچک استفاده می شود. باید بدانید که در علم کامپیوتر a و A دو کاراکتر متفاوت هستند پس کلمه عبور "inPaSswOrdEgmailMANe" با کلمه عبور "inpasswordegmailmane " متفاوت است. استفاده از حروف کوچک و بزرگ در کلمه ی عبور شما، آن را غیر قابل پیش بینی تر میکند.

 

· کلمه ی عبورتان نباید شامل اسم یا تاریخ تولد باشد

هکر ها کلمه های عبوری که شامل اسم یا تاریخ تولد باشد را دوست دارند چون به سادگی قابل دسترسی هستند. اگر شما از کلمه عبوری مثل "ali1362" استفاده کنید درست مانند این است که وارد یک کافی نت شوید، به اکانت ایمیل خود وارد شوید و بدون خارج شدن از اکانتتان از پشت کامپیوتر بلند شوید تا شخص بعدی از سیستم استفاده نماید.

 

· کلمه ی عبورتان را خالی نگذارید

بدون هیچ بحثی! این کار را انجام ندهید! این کار حتی خنده دار هم نیست...

 

· هیچ وقت کلمه عبورتان را جایی یادداشت نکنید

یادداشت کردن کلمه عبور همانقدر بد است که کلمه عبور را کپی کنید و بعد کلیپ برد را پاک نکنید. ممکن است به نحوی کسی نوشته ی شما را ببیند. یا حتی ممکن است بعد ها خودتا نتوانید دستخط خودتان را بخوانید. تصور کنید میخواهید کلمه ی عبورتان را که چند هفته پیش نوشته اید از روی کاغذی که جوهر آن پاک شده است را بخوانید...

 

· از اعداد و علامت ها به جای حروف استفاده کنید

استفاده کردن از کلماتی که در دیکشنری های وجود دارد پیشنهاد نمیشود. ولی اگر مجبور به استفاده از این کلمات هستید، حروف را با اعداد یا علامت ها جابجا کنید. مثلا به جای "inPaSswOrdEgmailMANe" از "1nP@Ssw()rdegmailMANe" استفاده کنید.

 

 

*کلیپ برد چییست : زمانی که در سیستم عامل ویندوز یک متن/تصویر راکپی(copy) میکنید، آن متن/تصویر به طور موقت در محیطی به نام Clipboard ذخیره میشود و با پیست (paste) کردن میتوانید آن را در جای دیگری استفاده کنید. در ادامه کار اگر یککپیدیگر انجام دهید، محتوای جدید به طور اتوماتیک جایگزین محتوای ذخیره شده قبلی خواهد شد.

 

 

لازم به ذکر است که هکرهای مختلف در سطوح مختلف از نرم افزارها و روش های گوناگونی برای دسترسی به کلمه های عبور کاربران استفاده میکنند. همانطور که همه ی کارشناسان امنیتی اذعان میکنند هیچ سیستمی بطور 100درصد ایمن نیست ولی با استفاده از کلمه های عبور غیرقابل حدس میتوانید امکان نفوذ به سیستم خود را تا مقدار زیادی کاهش دهید.

 

16شهریور1392                                                                                 بازگشت به صفحه مقالات                                                                        بازگشت به صفحه اصلی